Kolay Hamsi Izgara Mangal Keyfi

hamsi kolay mangal kolay ızgara hamsi nasıl pişirilir

Balık sever birisi için balığın nasıl piştiği önemli olmasada mangal üzerinde ızgara et türlerinin pişmesinde lezzet nirvanasıdır.

Izgara yapmak istediğiniz hamsilerin yağlı olduklarına dikkat etmeliyiz. Mevsiminden önce aldığınız hamsi yağlı olmayacak ve ızgaraya yapışacaktır. Haricen ızgaraya alacağımız balıkları temizledikten ve baharatladıktan sonra  sonra zeytinyağı ekleyip bu yağı çekmesi de sağlanabilir.

Balıkları temizledikten sonra avcarı için gereken malzemeler aşağıda listelenmiştir. Bu malzemelerin hepsini balıkların üzerine boca edip iyice karışmasını sağlamanız yeterlidir. Malzemeler 1 kg temizlenmiş hamsi içindir.

hamsi kolay mangal, kolay ızgara hamsi nasıl pişirilir ,etliyemek.com

  1. yeterince tuz
  2. 1-2 diş sarımsak
  3. yarım çay kaşığı karabiber
  4. 1 çay kaşığı pul biber
  5. yarım çay bardağı zeytinyağı
  6. 1 tam limon (veya yarım çay kaşığı limon tuzu)

Mangal 30 dakika önceden yakılmış ,közlemiş olmalıdır. Aşırı kuvvetli ateş üzerinde balıklar ziyan olacaktır. Kısasımız ; mangal içindeki ateşin kabuk baülamış gibi küllenmesidir. Yanmamış ,kömür kalmış malzeme kalmamalıdır. Mangalın herhangi bir noktasında alevlenme olmamalıdır.

Mangalımız hazır olana kadar bizde avcarını iyici sindirmiş balıklarımızı ince aralıklı tel ızgaramıza dizmekle meşgul olalım. Aralarında boşluk bırakmayacak şekilde sık dizilim yapmaya özen gösterelim.  Ateşi her tarafa eşit yayılmış mangala ızgaramızı koyuyoruz. Ortalama 2-3 dakika bekleyip diğer tarafını çevireceğiz. Piştiğine emin olana kadar her 2-3 dakikada bir her iki yüzeyde tam anlamıyla pişene kadar çevireceğiz. Arada fırça ile pişen yüzeyi yağlamak balığı daha lezzetli yapacaktır. Piştiğine emin olmanızın en kolay yolu balıkların tüm yüzeyinin aynı renk tonunda kızarmasıdır. Bunu sağlamak için, pişmeyen köşeleri ateşe yakın tutup, pişen taraflarında mangal ateşinin dışında veya uzağında kalmak suretiyle çevirerek kıvırarak pişirmektir.

hamsi kolay mangal, kolay ızgara hamsi nasıl pişirilir ,etliyemek.com

Keyfinize göre pide ekmeği gibi ince lavaş türleriyle yiyebilirsiniz.  Yanına salata yapılabilir. Ama benim tercihim sadece domates ve rokayı dilimleyip / doğrayıp yanında atıştırmalık yapmaktır.

 

Afiyet olsun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir